Apie pelkių turtus

Spanguolės

Ne vienas žino, jog Lietuvoje pelkių yra gana gausu. Kartais jos maišosi su mišku, su pievomis, kartais pastoja kelią norint praeiti. Pelkėse dažnai gausu ir ežeriukų, nors gal tiksliau būtų sakyti pelkių šalia ežeriukų, mat vykstant eutrofikacijai, aplink formuojasi pelkės. Tokie ežeriukai dažnai yra sunkiai prieinami, ir jei norėsi pavyzdžiui, pasirinkti spanguolių, teks sušlapti kojas. Na arba užsidėti guminius batus. Verta žinoti, jog kai kurios pelkės ir pavojingos – į jas galima įsmegti, pavyzdžiui ten, kur tarp samanų atsiveria atviro vandens plotelis, liaudiškai vadinamas akimi. Tokius plotus reikia pastebėti ir juos iš tolo apeiti ir perspėti kitus.

                  Vis dėl to, pelkėse yra gausu žmonėms naudingų turtų. Pavyzdžiui, kelių rūšių uogos – spanguolės, tekšės ar vaivorai. Dideles raudonas spanguoles tikriausiai žino kiekvienas ir rudenį keliauja jų ieškoti, įmantriai pasislėpusių tarp samanų. Iš jų verdamos uogienės, kisieliai, kompotai. O štai tekšė mūsų kraštuose yra išties retas augalas. Tai gervuogės ar avietės formą turinti oranžinė uoga, auganti pažemiui. Tokių uogų daugiau yra šiaurinėse platumose, o pas mus tekšę rasti tikrai sunku. Vaivorai, geriau žinomi kaip girtuoklės – bene dažniausiai pelkėje sutinkamos uogos. Keliasdešimt centimetrų ar metro aukštį siekiantys krūmeliai su mėlynomis uogomis dažnai dengia didelius pelkynų plotus. Neišmanantys kartais šias uogas sumaišo su mėlynėmis, nes jos tikrai panašiai atrodo, o ir skonis labai daug nesiskiria. O girtuoklėmis šios uogos vadinamos dėl to, jog auga šalia gailių – taip pat neaukštų spygliuotų augalų, skleidžiančių specifinį kvapą, kuriuo ilgai kvėpuojant galima ir apsvaigti. Iš čia ir girtuoklių pavadinimas. Tiesa, gailiai gali būti panaudojami kaip priemonė uodams atbaidyti, paskleidus jų kvapą, uodai nė nenorės prie jūsų artintis.

                  Įdomus dalykas pelkėse yra medžių augimas. Čia jie auga lėtai, dažnai sukasi, raitosi ir tai lemia, kokia mediena susiformuos. Dėl to, šiauriniuose kraštuose, pelkinguose rajonuose, ieškoma tokių susisukusių beržų, dar vadinamų kareliniais. Jų mediena itin įdomios tekstūros ir labai vertinamas, panašiai kaip ir beržo gumbas. Iš jos daromi įvairūs dirbiniai, pradedant šaukštais ir baigiant dideliais baldais.

                  Ar jums pelkėje rūpi tiesiog ramiai pabūti gamtoje, ar rūpi spanguolės, ar norite pasiieškoti karelinio beržo, atminkite jog, pelkės – klastinga vieta, tad nepaklyskite ir saugokite save.

 

Paieškos tagai:
Įkelta į: Kita