Gatvės šokiai – saviraiškos forma bet kokiame amžiuje

gatves sokiai

Turbūt neretam pirmoji mintyse iškilusi sąsaja – ištrauka iš to paties pavadinimo filmo. Ir iš tiesų tai, ką filme išdarinėja tie jauni žmonės, pakartoti svajoja daugelį šį šokio stilių propaguojantieji. Gatvės šokiai – populiarus stilius, itin įtraukiantis jaunas asmenybes, tačiau puikiai tinkamas visiems norintiems.

Pristatant šį šokį akcentuotina jo kilmės istorija – kalba eina ir apie juodaodžių kovą prieš nelygybę, ir apie įnirtingas gatvės gaujų kovas: savo pasaulėžiūra ir pozicija būdavo išreiškiama šokio judesiu. Šokio mokytojai dažniausiai ir vadovaujasi principu – pirma teorija, vėliau – judesių praktikavimasis. Taip mokiniams lengviau įsisavinti, jog į gatvės šokius visų pirma reikia žiūrėti kaip į gyvenimo būdą, bandyti iššifruoti pasakojamą istoriją, o ne susikoncentruoti į atliekamų judesių technikos analizavimą.

Gatvės šokių pamokų metu mokiniai skatinami atsiverti, išlieti savo jausmus, galbūt ir protestą. Tai itin aktualu paauglystėje, kai maištaujama prieš viską ir visus, kyla realus pavojus įjungti į žalingus įpročius – nikotinas, alkoholis, narkotikai. Šokių pamokos sudaro sąlygas turiningai praleisti laiką, pabendrauti su kitais, galbūt atsiranda sektinas pavyzdys. Formuojasi supratimas, jog save galima išreikšti menu.

Tačiau jokiu būdu nėra nubrėžtos kažkokios amžiaus ribos, kam gatvės šokiai prieinami, o kam – draudžiami, tad mokyklos siūlo užsiėmimus ir vaikams, ir gerokai vyresniems – jei tik garbingo amžiaus žmogus pareikštų norą leistis į, iš pažiūros, avantiūrą, būtų svetingai sutiktas. Reikėtų išskirti tik vieną sąlygą – būtina suprasti šokio psichologiją.

Taigi, kokie žodžiai gali apibūdinti gatvės šokį? Energija, ekspresija, saviraiška, maištas. Aišku, kaip ir kiekviename šokyje, egzistuoja tam tikri pagrindiniai žingsniai, formos – priešingu atveju bet kokį strapaliojimą priešais veidrodį būtų galima pavadinti gatvės šokiu (dar vadinamu street dance‘u). Šis šokio stilius vienija keletą skirtingų rūšių – hip – hop‘ą, house, breik‘ą, electro ir keletą kitų.

Kaip ir bet kuris šokis, taip ir gatvės stilius, yra tinkama veikla laisvo laiko užpildymui bei energijos pasikrovimui. Esminis išskirtinumas – galimybė judesiu išreikši save, nebijant parodyti ir neigiamų emocijų.

Paieškos tagai: ,
Įkelta į: Muzika