Knygos paruošimo darbai

ofsetine spauda

„Prieš pusę metų net nežinojau, ką reiškia terminas ofsetinė spauda. Dabar šioje srityje esu nebe naujokas, nes teko nemažai padirbėti su šia spauda ir su knygos parengimu spaudai“, – sako Andrius, rankose laikydamas savo naują knygą. Jis išleido vaikišką knygą su iliustracijomis, o tam buvo panaudota ofseto spauda. Autorius sako, kad tik padaręs savo, jis jau žino, kaip reikėtų kitą kartą daryti, kad viskas būtų gerai, kokių klaidų nekartoti ir t.t. Prašome jo pasidalinti savo patirtimi.

Apie spaudą mąstyti iš anksto

Andrius sako, kad daugiausia, ko jis pasimokė, tai strategijos ir žiūrėjimo į ateitį. To jo išmokė ofsetinė spauda. „Kai pirmą kartą piešiau tas iliustracijas, tai atrodė, kad tarsi darau viską pats sau. Na maždaug, čia padarysiu vienaip, čia kitaip, čia gal kažką į internetą įdėsiu, gal kažką ant popieriaus nupiešęs padovanosiu sūnėnui ir taip toliau. Tada nežinojau, kas yra ofseto spauda, ar ką išvis reikėtų daryti, kad viskas ten būtų gerai. Aš turėjau tokią viltį, kad, kai pabaigsiu, galėsiu tai spausdinti, gal kaip knygą išleisti, bet konkrečiai apie tai nemąsčiau. Tai dabar žinau, kad konkrečiai mąstyti būtina. Jeigu galvoji, kad ateityje bus reikalinga brangi arba pigi ofsetinė spauda, tai ruoškis tam iš anksto. Pagrindinės mano padarytos klaidos buvo susijusios su spaudos darbo raiška. Tarkime, aš piešiau spalvotai ant įvairaus popieriaus. Man buvo nesvarbu formatas, taigi, jis buvo nelabai didelis. Skenuodavau tai ne pačia didžiausia raiška. Galiausiai viską teko perskenuoti didžiausia raiška, nes spaudai tik tokia tinka. Negana to, tos iliustracijos turėjo turėti dar vieną skirtingą pavidalą. Jos turėjo būti iš anksto pieštos ant mažesnio formato, o paskui mažinamos. Taip gali gauti daug gražesnį vaizdą. Kadangi to nepadariau iš anksto, tai pačiam teko kentėti, kad kokybiška ofseto spauda nesugebėjo atspausdinti smulkiausių detalių – jų nesimatė, nes ir mano piešinyje jų nebuvo. Taigi, tai, ko pasimokiau – iš anksto galvoti apie spaudą“, – sako autorius.

Sunkūs maketavimo darbai

Kadangi Andrius pats yra ir dizaineris, tai ir knygą pats susimaketavo. „Turbūt nesvarbu, ar bus vėliau ofsetinė spauda (Vilnius) vienoje spaustuvėje, ar kitoje, bet maketavimo klausimai daugumoje išlieka tie patys. Yra tam tikros pagrindinės kompozicijos taisyklės, tarsi dėsniai, ir jų visada reikia laikytis. Taigi, ir man teko ta garbė prisiminti vėl, kas yra maketavimo tinklelis, kaip reikia teisingai sudėlioti kraštines, kaip padaryti, kad tekstas nesusimakaluotų su vaizdais, ir dar daug visokių kitų klausimų išspręsti. Maketavimas man užtruko dvi savaites, ir tai paskutinę dieną vis tiek dar siunčiau peržiūrėti vienai draugei, kuri toje srityje dirbo daugiau ir dėl to daugiau galėjo padaryti. Labai gerai, nes man ji pataisė tokias smulkmenas, kurų anksčiau nepastebėjau, tačiau kurios sudarė nemažai svarbių argumentų mano piešinyje. Be to, atskiras dalykas buvo viršelio klausimas. Kaip žinia, ofsetinis spausdinimas leidžia turėti gražų spalvotą viršelį. Bet aš pasirinkau jo pats nedaryti. Kartais tikiu, kad daug geriau yra profesionalų komanda ir tai, ką gali padaryti jie, taigi, patikėjau tai kitam dizaineriui“, – pasakoja autorius.

Spaudos darbai, anot Andriaus, ėjosi greitai. Atspausdinimas įvyko sklandžiai ir greitai. Kur kas daugiau laiko užtruko vėliau buvęs įrišimas. Mat nemažai unikalaus dizaino knygutės įrišimo darbų buvo atliekami rankomis.

Paieškos tagai: ,
Įkelta į: Paslaugos