Mikroskopas: nuo atsiradimo iki šių dienų

mikroskopas

Mikroskopo atsiradimas ne tik praeityje prisidėjo prie mokslo ir medicinos pažangos, bet ir dabar šis išradimas tarnauja kaip tiriamosios mokslinės veiklos įrankis ir edukacinė priemonė. Mikroskopais naudojasi ne tik mokslininkai ir diagnostikos medikai, bet ir pedagogai su savo mokiniais ir studentais.

Žodžio kilmė
Pats žodis „mikroskopas“ yra kilęs iš Graikijos. Graikų kalboje mikrós išreiškia dydžio savybę – mažas, o skopein išreiškia veiksmažodį – stebėti. Mikroskopas – tai toks prietaisas, priskiriamas optinių prietaisų grupei, jo paskirtis – stipriai padidinti vaizdą, kad plika akimi nematomi smulkūs objektai ar net jų struktūros dalelės taptų regimos.

Mikroskopo atsiradimas
Mikroskopo tėvu laikomas Zacharijus Jansenas. 1595 metais, 16 amžiaus pabaigoje, mikroskopas buvo išrastas Nyderlanduose. Nors mikroskopo išradimo laurai skiriami Zacharijui, yra teorijų, kad mikroskopą galėjo išrasti jo tėvas Hansas Jansenas. Tokia hipotezė keliama todėl, kad Zacharijus buvo labai jaunas kuomet išrado mikroskopą. Toks faktas kai kuriems kelia abejonių, todėl atsirado ir ta teorija, kad visgi už išradimą turime būti dėkingi Hansui Jansenui. Tikėtina, kad mikro idėjos virtusios išradimu yra ir tėvo ir sūnaus bendras nuopelnas.

Kaip atrodė pirmasis Jansenų mikroskopas?
Pirmasis 16-to amžiaus mikroskopas buvo sudėtinis: iš esmės tai buvo vamzdelis su lęšiais abiejuose to vamzdelio galuose.

Progresas, tobulėjimas
Pirmasis mikroskopas ir kiti paprasti išvestiniai jo variantai vaizdą didindavo tik iki devynių kartų, kai kurie iš jų didindavo tik vos 3 kartus. Anglas Robertas Hukas buvo ne tik išradėjas, bet ir universalus tyrinėtojas, kurio tyrimų objektu dažnai tapdavo gamta. Galbūt tai jį pastūmėjo prisidėti prie mikroskopo tobulinimo proceso.

Mikroskopijos mokslas
Egzistuoja mikroskopijos mokslas, kuris tyrinėja plika akimi neįžiūrimus objektus ar objektų struktūros daleles.

Mikroskopai dabar
Dabar mikroskopai gali didinti daugiau nei 400 kartų, kai anksčiau didindavo tik iki devynių kartų. Dabar mikroskopai ne tik didina keliais šimtais kartu daugiau, bet ir pati gaminimo technologija ištobulėjo taip, kad dabar galime rinktis iš optinių, stereoskopinių, lazerinių, elektroninių ir plazminių mikroskopų. Taip pat iš stacionarių ir nešiojamų.

Įkelta į: Technologijos