Su psichologinėmis problemomis reikia kovoti kaip su užklupusia liga

20161214_101716-800x445

Daugelis mūsų kasdien susiduriame su begale problemų. Visos jos vienaip ar kitaip paveikia mūsų gyvenimą, savijautą ar emocinę būklę. Užklupus problemoms, nežinome į ką kreiptis, su kuo pasikalbėti ar netgi kaip įvardinti savo jausmus. Tuomet ieškome vietų, kur galėtume drąsiai reikšti savo mintis ir nebijoti būti pasmerkti ar atstumti. Būtent tokią galimybę žmonėms sudaro visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje, veikiančios emocinės paramos telefoninės linijos ar internetiniai puslapiai.

Suprasdama  emocinės paramos svarbą mūsų visuomenėje, nusprendžiau pakalbinti dviejų skirtingų organizacijų, teikiančių nemokamą emocinę paramą  telefonu ir (ar) internetu atstovus – „Jaunimo linijos“ Kauno padalinio vadovę Vaidą Žliobaitę bei internetinės svetainės „7Cups of Tea“ įkūrėją Glen Moriarty.

Truputis informacijos

Kaip pasakoja „Jaunimo linijos“ įkūrėja, dr. Kristina Ona Polukordienė, prieš 25-erius metus, vedama nuojautos, kad psichologinė pagalba labai reikalinga, ji nusprendė įkurti „Jaunimo liniją“, kuri teiktų emocinę paramą telefonu. „Tuo metu Lietuvoje nebuvo psichologinės pagalbos telefono, kuriame dirbtų savanoriai. Nuojauta, kad psichologinės pagalbos poreikis labai didelis, pasiteisino“, – kalba ji. Tada, 1991 metais įsteigtoje „Jaunimo linijoje“  buvo vos keliolika savanorių ir veikė tik viena telefoninė linija. Tuo tarpu dabar veikia net 6 aktyvios telefoninės linijos, organizacijoje savanoriauja daugiau nei 300 emocinės paramos savanorių, yra atsiliepiama į kas 3-čią skambutį (vos prieš penkerius metus buvo atsiliepiama tik į vieną iš 20-ties skambučių).  Kasmet „Jaunimo linija“ atsiliepia į beveik 90 tūkstančių skambučių.

20150128101947405 540 173 1 0 300x96 Su psichologinėmis problemomis reikia kovoti kaip su užklupusia ligaUntitled 300x89 Su psichologinėmis problemomis reikia kovoti kaip su užklupusia liga

Taip pat, „Jaunimo linija“ emocinę paramą teikia ne tik telefonu, bet ir laiškais, na, o nuo šių metų gruodžio mėnesio startavo naujas projektas – pokalbių internetu sistema.  „Pokalbiai internetu pastaruoju metu yra viena dažniausių komunikacijos priemonių tarp jaunų žmonių. Tad siekiant, jog „Jaunimo linijos“ teikiama emocinė parama būtų kuo labiau prieinama, sudarėme dar vieną galimybę mus pasiekti – susirašinėti su savanoriu realiu laiku. Pasaulinėje praktikoje šis emocinės paramos būdas jau ne pirmus metus veikia, norime pabandyti ir pasižiūrėti, ar jis bus populiarus ir Lietuvoje. Tikiu, jog pokalbiai internetu suras savo besikreipiančiuosius. Žvelgiant į kasdienybę – dažnai matome akis, įsmeigtas į išmanųjį telefoną. Galbūt susirašinėti apie tai, kas sunku, taps populiaru. Kaip bus iš tiesų – matysime, kai turėsime pirmąją statistiką apie pokalbius internetu,“ – sako V. Žliobaitė. Naujosios programos veikimo principas visai paprastas – žmogus, atsidaręs „Jaunimo linijos“ puslapį ar paskyrą socialiniame tinkle „Facebook“, matys piktogramą „Pasikalbėkime“, kurią paspaudus atsidarys pokalbių internetu sistema. Kol kas emocinė parama pokalbiais internetu yra prieinama trečiadienių ir penktadienių vakarais (18-22h)  bei šeštadienį dienos metu (13-17h).

20150629172132393 540 360 1 0 300x200 Su psichologinėmis problemomis reikia kovoti kaip su užklupusia ligachat 300x300 Su psichologinėmis problemomis reikia kovoti kaip su užklupusia liga

Tuo tarpu, prieš 3-ejus metus G. Moriarty įkurtoje emocinės paramos svetainėje „7Cups of Tea“, pokalbiai internetu yra prieinami visą parą. Įkūrėjas pasakoja, kad idėja įkurti tokią svetainę kilo gana netikėtai – jis tiesiog sėdėjo virtuvėje su savo žmona ir dalinosi problemomis, kuomet suprato, koks laimingas yra, turėdamas kažką, su kuo gali pasikalbėti. Taip pat, jis suvokė, kad daugybė žmonių neturi galimybės taip paprastai pasikalbėti su licenzijuota psichologe kaip jo žmona, ar netgi neturi artimo draugo, su kuriuo galėtų pasidalinti užgriuvusiais sunkumais. Viskas, kas jiems belieka, yra profesionali psichologo konsultacija, tačiau dažniausiai ji būna brangi ir ne visiems įperkama. Glen sukūrė „7Cups of Tea“ svetainės viziją – lyg tarpinį variantą tarp dviejų anksčiau minėtų pasirinkimų. Nuo 2013-ųjų svetainėje dirbančių savanorių skaičius vis augo ir šiuo metu organizacijoje savanoriauja 160 tūkstančių savanorių iš viso pasaulio. Kiekvieną mėnesį 140-čia skirtingų kalbų jie suteikia emocinę paramą daugiau nei 800 tūkstančių žmonių iš 180-ties pasaulio šalių.

unnamed 232x300 Su psichologinėmis problemomis reikia kovoti kaip su užklupusia liga7cupsshare Su psichologinėmis problemomis reikia kovoti kaip su užklupusia ligaunnamed 232x300 Su psichologinėmis problemomis reikia kovoti kaip su užklupusia liga

Pačios svetainės veikimo principas – paprastas ir aiškus. „Kai besikreipiantysis pagalbos išsiunčia užklausą, mes įspėjame tuo metu budinčius aktyvius savanorius. Pirmas į užklausą atsakęs savanoris yra sujungiamas su ieškančiu paramos asmeniu ir jie pradeda bendrauti. Taip pat  mūsų lankytojai turi galimybę perskaityti kiekvieno „7Cups“ savanorio prisistatymą ir, išsirinkę norimą savanorį, išsiųsti jiems privačią užklausą. Kitaip tariant, mes sujungiame ieškančius emocinės paramos su savo aktyviais savanoriais, skirtingo amžiaus ir patirties žmonėmis iš viso pasaulio, kurie nori padėti kitiems. Vykstantys pokalbiai yra visiškai konfidencialūs ir lieka tik tarp ieškančio pagalbos žmogaus bei mūsų savanorio,“ – sako G. Moriarty.

7 Cups 300x259 Su psichologinėmis problemomis reikia kovoti kaip su užklupusia ligawLLLH8fjwHi dvrkObwf8pFlsfPfuSw L8imiUBamzT89yAs7UPnkVZd2DpuRxwrPxAh900 169x300 Su psichologinėmis problemomis reikia kovoti kaip su užklupusia liga

Savanoriai – pasaulio gelbėtojai

Tiek vienoje, tiek kitoje organizacijoje emocinės paramos ir pačios organizacijos pagrindas yra savanoriai. Tai yra žmonės, neatlygintinai dirbantys vardan kitų žmonių labo. Tačiau kaip atrenkami šiam darbui tinkami kandidatai?

„Jaunimo Linijoje“ yra vykdoma tam tikra savanorių atranka, siekiant užtikrinti kokybišką emocinės paramos teikimą ir besikreipiančiųjų saugumą. Atrankos kriterijai nėra kažkuo ypatingi – iš būsimų savanorių tikimasi gebėjimo užmegzti kontaktą su įvairiais žmonėmis, empatijos, gebėjimo kalbėti ir rašyti valstybine lietuvių kalba. Taip pat yra amžiaus kriterijus – savanoriais gali tapti tik pilnametystės sulaukę asmenys.

JL plakat1 1 213x300 Su psichologinėmis problemomis reikia kovoti kaip su užklupusia liga JL plakat21 212x300 Su psichologinėmis problemomis reikia kovoti kaip su užklupusia liga

Tuo tarpu „7Cups“ savanorių atranka yra kiek paprastesnė. Kiekvienas asmuo, sulaukęs 15 metų, gali tapti savanoriu. Tačiau prieš teikdamas pagalbą kitiems, jis turi sudalyvauti internetiniuose aktyvaus klausymo įgūdžių kursuose ir išlaikyti kvalifikacijos testą. Šiuos reikalavimus įvykdę asmenys jau gali bendrauti su emocinės paramos ieškančiais žmonėmis, tačiau jie ir toliau privalo kelti savo kvalifikaciją  įvairių pamokų bei kursų metu. Kursuose būna pateikiami konkretūs scenarijai, kuriuose savanoriai yra mokomi nukreipti žmogų pas licenzijuotą psichologą, nacionalinę emocinės paramos liniją (kaip „Jaunimo linija“) ar netgi į bendrąjį pagalbos centrą. „Nors dauguma mūsų savanorių yra profesionalūs psichologai ar psichiatrai, jie neduoda medicininių ar psichologinių patarimų šioje svetainėje,“ – paaiškina Glen.

Svarbiausia – destigmatizuoti psichinę sveikatą

Turbūt ne vienam iš jūsų įdomu, kokios temos dominuoja tarp emocinės paramos ieškančių žmonių. Internacionalinės paramos organizacijos įkūrėjas teigia, kad žmonės kreipiasi dėl pačių įvairiausių problemų, tačiau labiausiai dominuoja depresija, nerimo priepuoliai, vienišumas, patyčios bei santykių problemos. „Jaunimo linijos“ atstovė taip pat sutinka, kad daugiausia žmonės kalbasi apie santykius plačiąja prasme – santykius su draugais, tėvais, bendradarbiais, antromis pusėmis. „Kita vertus, sunku įsivaizduoti temą, kuri vienaip ar kitaip neliestų kitų žmonių ir neturėtų santykių aspekto. Manau, jog buvimas su kitais žmonėmis yra mūsų kasdienybės dalis, kuri, natūralu, sukelia ir daug džiaugsmo, ir įvairiausių klausimų, rūpesčių,“ – sako Vaida.

Visgi, kartais gali būti nelengva kalbėtis apie savo sunkumus, ypač jeigu tai yra psichologiniai sunkumai. Mūsų visuomenė vis dar linkusi stigmatizuoti psichinę sveikatą, nėra pratusi apie tai kalbėti atvirai. „Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl ši stigma vis dar gyvuoja, yra tai, kad žmonės neskiria pakankamai dėmesio psichologinei sveikatai. Idealiame pasaulyje kalbėjimas apie depresiją turėtų būti toks pats normalus, kaip ir kalbėjimas apie įprastą peršalimą.“ – savo mintimis dalinasi Glen Moriarty. Jam antrina ir „Jaunimo linijos“ atstovė:  „Kai skauda dantį – einame pas dantistą. Kai „skauda širdį“, yra sunku – bandome su tuo susitvarkyti patys. Tad didžiausias darbas, kurį šioje srityje reikėtų nuveikti, tai mažinti psichikos sveikatos stigmatizaciją, didinti pagalbos prieinamumą. „Jaunimo linijai“ svarbu būti pasiekiamai tada, kai labiausiai reikia, taip pat būti atpažįstamai kaip pagalbos būdui, kad žmonės tikėtų, jog „Jaunimo linija“ gali padėti kai sunku. Nesvarbu, kurį pagalbos būdą žmogus bepasirinktų – svarbiausia tai, kad jis dalinasi savo sunkumais ir nelieka su jais vienas,“ – teigė V. Žliobaitė

Ką pasakytum žmogui, kuriam šiuo metu sunku?

Neabejoju, kad abi šios emocinės paramos platformos ir toliau išliks populiarios ir nuolat reikalingos. Pasak V. Žliobaitės, neretam iš mūsų gyvenime trūksta žmogiškojo ryšio. Tiek savanoriai, tiek besikreipiantieji čia suteikia žmogiškąjį ryšį vienas kitam, kuris yra vienas iš esminių žmogaus poreikių – jaustis reikalingam. Jai antrina G. Moriarty sakydamas, kad meilė, rūpestis ir užuojauta vienija žmones. Kiekvienas, teikiantis emocinę paramą, dirba vardan bendro tikslo – sumažinti skausmą ir vienišumą šiame pasaulyje.

Pokalbių pabaigoje, abiems pašnekovams uždaviau tą patį klausimą: „Jei galėtumėte kreiptis į kiekvieną žmogų, kuris šiuo metu išgyvena sunkų laikotarpį, ką pasakytumėte?“

Glen Moriarty: „Viskas bus gerai. Jeigu šiuo metu nėra gerai, reiškia tai dar nėra Tavo istorijos pabaiga. Mes, 7Cups komanda, esame čia dėl Tavęs, nesvarbiu kiek dabar valandų ir nesvarbu, kokiame pasaulio kampelyje Tu esi. Kažkas visuomet bus čia, 7Cups, kad galėtų Tave išklausyti ir padėti pasijusti geriau.“

Vaida Žliobaitė: „Man, kaip ir kiekvienam „Jaunimo linijos“ savanoriui, rūpi ką Tu šiuo metu išgyveni. Svarbu, jog neliktum su tuo vienas. Jei Tavo aplinkoje nėra žmonių, su kuriais galėtum nuoširdžiai ir atvirai  pasikalbėti – „Jaunimo linijos“ savanorius galima pasiekti visą parą nemokamu telefonu 8 800 28888 arba internetu www.jaunimolinija.lt“

Paieškos tagai: , , , ,
Įkelta į: Kita